Cam Çeşitleri

Düz Cam

Genelde pencereler, kapılar ve şeffaf duvar bölmeleri için kullanılan bu cam yaprak cam veya plaka cam olarak da bilinir. Bazı modern mimari ve otomotiv uygulamalarında düz cam plakalar bükülmek suretiyle kavisli bir forma dönüştürülür.

Aynı zamanda iç cephelerde dekoratif amaçlı; otobüs durakları gibi sokak mobilyaları sınıfında bulunan alanlarda, elektrik ve elektronik cihazlarda ve solar enerji donanımlarında kullanılırlar.

Extra Clear Cam

Extra Clear Camlar, düz camda bulunan demir oksit bileşeninin miktarının azaltılması ile hazırlanır. Bu nedenle de düz camlarda olan yeşil benzeri renk extra clear camlarda bulunmamaktadır.

Extra Clear Camlarını 4 mm ile 19 mm arasında olan kalınlıklarda bulabilir ve birçok alanlarda kullanabilir. Temperlenebilir, kesilebilir, rodajlanabilir, delinebilir ve daha birçok işlemlerde kullanılabilir. Diğer yandan çok şeffaf yapıda olduğu için serigrafi ve boya kullanılarak çok daha estetik neticeler de almak mümkündür. Şeffaflığı sebebi ile, arkasında görüntülenen ürünler canlı renkli ve parlak bir şekilde görünür. Camda kusursuz netlik, gerçek renkler ve camdan baktığınız zaman optimum görüntü kalitesi görülebilmektedir.

Extra Clear Camların ışık geçirmesi çok yüksek düzeydedir. Cam natürel ışık ile hoş ve kaliteli iç odalar oluşturulmasına yardım eder.

Renkli Cam

Renkli Cam ergitme prosesi öncesi, cam harmanına renklendirici katkıların ilavesiyle elde edilen harmandan renkli camlardır. Muhtelif renklerdeki camlar, yalınkat camlamalarda ve yalıtım camı kombinasyonlarında düşük yansıtmalı güneş kontrol kazançları sağlarken, güneş ve ısı kontrol kaplamaları camlar ile ayna üretiminde alt cam olarak da kullanılabilirler. Renklendirme ve ısı yayım emilimi özelliklerini kazandırmak için işlem başında eklenen eriyik haldeki renklendiricilerin sürece dahil edilir. Farklı katkı maddeleri ile farklı şekillerde renklendirilmiş camlar üretilebilir.

Renkli Cam binaların dış ve iç kısımlarında cephe estetiği içerisinde ise dekoratif amaçlı kullanım için önemli bir mimari enstrümandır.

Boyalı Cam

Boyalı Cam değişik miktar ve tipteki ışığı bloke eden ve/veya yansıtan farklı kaplamalar kullanılarak müşteri ihtiyaç ve taleplerini karşılayacak şekilde üretilebilir.

Boyalı Cam binaların dış ve iç kısımlarında cephe estetiği içerisinde ise dekoratif amaçlı kullanım için önemli bir mimari enstrümandır. Cam üzerindeki kaplama içeriye transfer edilen ısı ve ışık yoğunluğunu azaltır.

Buzlu Satina Cam

Şeffaflığı giderilmiş cam tipi olan Buzlu Camın bir tarafı özel özdekle kaplanmıştır. Ayrıca kimyasal ya da mekanik prosedürler ile donatılmış cam çeşididir. Cam sözü İngilizce de “glass sun” olan kelimeden gelmektedir. Camların çok fazla çeşitleri vardır. Buzlu cam da bu çeşitlerden biridir.

Buzlu Camlar daha çok mimarı maksatlarla uygun bir biçimde hazırlanmaktadır. Farklı desen ve renkleri olan buzlu camlar, daha çok gizlilik saklanılması istenilen yerlerde kullanılmaktadır. Buzlu camlar tek desenli, sade desenli, iki renkli ve renksiz camların merdane arasından geçirilmesi sayesinde oluşmaktadır. Daha çok duş kabinlerinde ve iç kısımlarda kullanılan buzlu camlarda derinlik de çok önemlidir.

4 mm kalınlıkta olan buzlu camlar; 1200, 1400, 1600 ve 2000 mm ebatlarında olmaktadır. Bal, yeşil, Bronz ve mavi renkleri bulunan buzlu camlar delinebilir, kesilebilir ve temper olarak da kullanılabilir.

Buzlu camlar hazırlanma aşamasında içine yerleştirilmiş olan tel ile Buzlu Cama çevrilebilmektedir. Güçlü bir darbe ile parçalamak mümkün olmadığı için güvenli cam çeşitlerindendir. Bu nedenle de yaralanma ve can kayıpları gibi istenmeyen olayların olmasını önlüyor. 6 mm kalınlığında olan buzlu telli camlar; 1830 ve 2440 mm ebatlarındadır.

Reflekte Cam

Reflekte Cam sıradan yüzdürme camın güneş ısısının azaltılması amacıyla yüzeyine metalik bir kaplama uygulanması ile elde edilir. Bu özel metalik kaplama aynı zamanda bir ayna etkisi yaratarak iç kısmın görünmesini engeller. Genel olarak bina dış cephelerinde kullanılır.

Reflekte Camlar Pirolitik (Çevrim İçi) ve Vakum (Çevrim Dışı) olmak üzere iki farklı üretim şekliyle üretilirler.

Anti Reflekte Cam

Işık havada yol alırken cam yüzeyine gelir, camın içinden geçer, ve havada yoluna devam eder. Bu arada camın her iki yüzeyinden de bir miktar yansır. Düz camda bu yansıma toplam %8 civarındadır. Anti Reflekte camda ise yüzeye uygulanan özel kaplamalar sayesinde %1’in altına kadar inebilmektedir.

Cama bakış açısına göre sıradan düz cam ışığın %8 ile %20’sini yansıtır ve istenmeyen ayna görüntülerine neden olur. Çoğu Anti Reflekte camlar bu yansımaları %1 civarında tutarlar.

Antireflekte cam temperlenebilir, bombe yapılabilir, her türlü cam işleme proseslerine tabi tutulabilir.

Emaye Cam

Emaye Cam temperli veya ısıl işleme tabi tutularak güçlendirilmiş, bir tarafı mineral pigmentlerle kısmen veya tamamen kaplanmış cama denir. Dekoratif özelliğine ilave olarak aynı zamanda güneş ışık kontrolü sağlar. Emaye cam dış cephelerde ve çatılarda kaplama camı olarak ve giydirme amaçlı kullanılır. Lamine camlarla ve yalıtım camlarıyla kombine edilebilir. Renkli yapı camı birçok renk seçeneği sunan ağır bir cam plakadır.

Binaların cephe uygulamalarında, iç mekan camı olarak, ara bölme ve masaüstü camı olarak kullanılır.

Low-E Cam

Kısaca Low-E olarak tarif edilen Low-E ‘Düşük Emisyonlu’ anlamına gelmektedir. Low-E, kısaca cam yüzeyinin ısıyı yansıtabilme kabiliyetini ifade eder.

Low-E kaplama çok ince olup gözle görülemez. Cam yüzeyinin metal veya metal oksit bir tabaka ile kaplanması ile elde edilir. Low-e kaplamalı cam bir yandan ısı ve ışık yayan kızılötesi enerjiyi yansıtıp ısıyı oluştuğu cephede tutar diğer yandan ışığın geçişine müsaade eder.

Diğer bir deyişle, cam üzerindeki kaplama kızılötesi ışınlarının sıcak olan cephede kalarak soğuk olan tarafa geçmesini bloke ederek pencerenin ‘U Faktör’ değerini aşağıda tutar. Pencerelerin ısı kayıp değerleri ‘U Faktörü’ ile ifade edilir. ‘U Faktörü’ ne kadar düşük olursa pencerenin ısı akışına karşı olan direnci o kadar yüksek olur.

Low-E Cam kullanımı kış aylarında içeride oluşan ısının pencereden tekrar içeriye yansıtılmasını yaz aylarında ise güneşten gelen kızılötesi ısı yayımının dışarıda kalarak iç mekânın serin kalmasını sağlayarak pencerelerin verimini önemli ölçüde artırır.

Tavlı Cam

Tavlı Cam, camın tavlama noktası diye bilinen belirli bir dereceye kadar ısıtılıp yavaş bir şekilde su kullanılmadan soğumaya bırakılmasıyla elde edilir.

Tavlı Cam kırıldığı zaman ciddi yaralanmalara sebep verecek keskin ve büyük parçalar halinde kırılması ve tehlike arz etmesi sebebiyle mimari uygulamalarda tercih edilmez. Dünyanın birçok bölgesinde kırılma ve yaralanma riski oluşturması sebebiyle banyolar, kapı panelleri, yangın çıkışları ve ayrıca okul veya evlerde bulunan alçak erişimli alanlarda tavlı cam kullanımı yasaklanmıştır.

Temperli Cam

Aynı zamanda sertleştirilmiş cam olarak da bilinen Temperli Cam güvenlik camlarının bir çeşididir. Isıl ve kimyasal işlemlere tabi tutularak normal cama kıyasla daha yüksek mukavemetli olması sağlanır.

Kırıldığı zaman büyük parçalar halinde değil küçük taneli buz parçacıkları görünümü veren kısmi kırıklar halinde dağılırlar. Dağılan bu parçaların yekpare şekilde kırılan düz camlara nispeten daha az yaralama riski oluşturmaları beklenir.

Güvenlik ve yüksek direncinin bir neticesi olarak otomobil yan camları, dış cephe camları, kayar kapılar, bina girişleri, banyo ve duş kapı camları, mimari cam kapı ve masalar, buzdolaplarının cam rafları, telefon camları, kurşungeçirmez cam ve dalış maskelerinin bileşenleri gibi çok geniş bir kullanım yelpazesinde kendilerine yer bulurlar.

Lamine Cam

İki veya daha fazla cam plakasının PVB (Polivinil Butiral) kullanılarak ısı ve basınç yoluyla birleştirilmesi neticesinde elde edilen cama verilen isimdir. PVB kuvvetli bağlanma, optik berraklık, birçok yüzeye yapışabilme, dayanıklılık ve esneklik gibi özel uygulamalar gerektiren alanlarda kullanılan bir çeşit reçinedir.

Aynı zamanda koruyucu bir tabaka olan PVB oldukça esnek bir formdadır ve cam katmanları ile birleştirildiğinde tamamen şeffaf bir görünüm kazanır. Bu polimer tabaka oldukça sağlamdır. Bu sebeple cam kırılsa dahi cam plakaların herhangi biri üzerinde meydana gelen kırılma diğer plakaya etki etmez ve kırılan parçaları üzerinde tutarak düşmesini engeller.

Cam ve ara katmanlarda muhtelif renk ve kalınlıklar seçilerek istenilen görünüm elde edilir. Lamine Cam genellikle ‘Güvenlik Camı’ olarak da tanınır. Bu özelliğine ilave olarak ses yalıtımı da sağlar. Lamine camlara temperleme işlemi uygulanarak daha yüksek mukavemet sağlanır.

EVA (Etilen Vinil Asetat) Lamine Cam

EVA Lamine Camlar, etilen vinil asetat (EVA) ve polivinil butiral (PVB) bileşenlerinin karışımından alınmaktadır. Cam laminasyon işleminin önemli malzemelerinden biri olan EVA film, etilen vinil asetat anlamını verir ve copolymer maddedir. Bu bileşen birçok hammaddenin ısıtılıp karıştırılmasından elde edilir. EVA Lamine Camların opak, mavi, kırmızı, şeffaf, beyaz, siyah, yeşil vs. renkleri vardır ve içerisinde plastik hammadde bulunmamaktadır. EVA filminin yüzey kısmı yumuşaktır ve yapışmaz bir yapıya sahiptir. EVA filmi iki adet camın arasına ve bu camların içerisinde bulunan iki EVA`nın arasına çeşitli maddelerin (folyo, ahşap, resim, kumaş, dijital görsel, kâğıt, vs,) konulması ile üretilmektedir.

EVA Lamine Camlarının, günümüzdeki yaşamın taleplerinden biri olan estetikliğe kattığı değer önemli bir yere sahiptir. EVA yüksek tutunurluk, kusursuz şeffaflık ve kuvvetli yapıda olması, ses yalıtımına, ultra viole koruma gibi özelliklere ve neme dayanıklılık gibi avantajlara sahiptir.

Çift Cam - Isıcam

İki veya üç pencere camının ısı transferini azaltmak maksadıyla birbirlerinden vakum veya gaz ile doldurulmuş boşluklarla ayrılarak tek bir cam sistemi olarak birleştirilmeleri neticesinde ortaya çıkan sisteme ısıcam denir.

Isıcam üniteleri birden fazla cam plakasının tek bir sistem oluşturacak şekilde monte edilmesiyle üretilir. Günümüzde üretilen ısıcam sistemlerinde kullanılan cam plaka sayısı artan enerji maliyetlerinin etkisiyle üç plakaya kadar çıkmaktadır.

Isıcam sistemlerinde kullanılan paneller birbirlerinden çıtalarla ayrılırlar. Ayrılan her bölümün içerisinde durağan hava veya gaz bulunur. Birleştirilen bu camlar cam kalınlıklarının tolere edilebilmesi için daha geniş pencere profillerine monte edilirler.

Yalıtılmış çift cam insan sesi gibi orta ve yüksek frekanslı gürültünün azaltılmasında etkilidir.

Son yıllarda özel bir teknikle üretitiğimiz eskitme aynalar ya da antik aynalar mimarlar ve tasarımcılar tarafından çokça tercih edilmektedir. Antik ayna oksidasyon süreçleri kullanılarak, aynaya eskitilmiş ve gizemli bir görüntü vermektir. Antik ayna dekorasyon çözümleri sunmakla beraber, mekanlara filtreleme de yapmaktadır.

Standart olarak 4 mm kalınlıkta üretimi yapılmaktadır. İsteğiniz doğrultusunda 3mm den 10 mm'e kadar beyaz, bronz, füme, mavi, yeşil ve pembe renklerde üretimini yapılmaktayız.

İncele

Çeşitli konseplerde ve çeşitli tekniklerle üretilen dekoratif aynalarımız, tasarımcılarımız ve grafik sanatçılarımız satesinde sanat eserlerine dönüşüyor. Özellikle iç mimari ve dekorasyon uygulamalarında, mimarlara ve dekoratörlere eşsiz uygulama seçenekleri sunuyoruz.

Çeşitli konseplerde ve çeşitli tekniklerle üretilen dekoratif aynalarımız, tasarımcılarımız ve grafik sanatçılarımız satesinde sanat eserlerine dönüşüyor. Özellikle iç mimari ve dekorasyon uygulamalarında, mimarlara ve dekoratörlere eşsiz uygulama seçenekleri sunuyoruz.

Çeşitli konseplerde ve çeşitli tekniklerle üretilen dekoratif aynalarımız, tasarımcılarımız ve grafik sanatçılarımız satesinde sanat eserlerine dönüşüyor. Özellikle iç mimari ve dekorasyon uygulamalarında, mimarlara ve dekoratörlere eşsiz uygulama seçenekleri sunuyoruz.

WHATSAPP'TAN BİZE ULAŞIN